Як правильно та коли потрібно сидити горох на своїй ділянці, щоб виріс гарний урожай

Горох дивовижна культура, вона володіє приголомшливими смаковими властивостями, користю, здатна подарувати розкішний урожай, при цьому вирощування рослини дуже корисне для землі на городі. Посадити і виростити горох у відкритому грунті на своїй ділянці дуже просто, і весна — найбільш відповідний час для посіву.

Коли садити горох у відкритий грунт навесні, в якому місяці

Дуже важливо вибрати відповідний час для посіву, від даного рішення багато в чому залежить успіх проростання насіння і отримання нормальних, сильних сходів.Так як дана культура є холодостійкою (він переносить заморозки до -6°C), то посадити її можна в більш ранні терміни навесні, ніж інші культури. Тобто посадку можна проводити орієнтовно в кінці березня, а краще на початку квітня.

В Україні можна проводити посадку і пізньою весною і влітку в червні, в першій половині липня, завдяки теплій осені горох встигне достигнути. Таким чином, можна посадити горох в кілька етапів і отримати великий урожай.

Як підготувати насіння гороху

Передпосівну обробку можна розбити на два етапи: спочатку проводиться замочування, а потім пророщування. Така комплексна підготовка значно покращує і прискорює появу сходів, допомагає відразу виявити нежиттєздатні горошинки, які потрібно відбракувати і не витрачати на них свій час при посіві.Горох можна посіяти і сухим насінням. Однак проростати вони будуть довше, при цьому не можна заздалегідь перевірити життєздатність насіння.1-й етап: замочування горошин. Замочити їх можна декількома методами:

Залийте насіння в тарілці теплою водою, вона повинна покривати на один сантиметр. Замочувати потрібно протягом 10-12 годин.

Також можна виконати обробку по швидкому методу. Зробіть розчин борної кислоти (1 грам речовини на 5 літрів гарячої води температурою 40 градусів). Налийте в ємність і опустіть насіння на 5 хвилин. Таке прогрівання допоможе знизити ризик ураження небезпечним шкідником довгоносиком.

2-й етап підготовки: пророщування насіння гороху. Проростити горошинки можна за наступною схемою:

 1. Загорніть посівний матеріал в бавовняну тканину.
 2. Зволожите чистою, теплою водою.
 3. Загорніть в пакет.
 4. Покладіть в тепле місце (з температурою близько 24-26 градусів тепла).

Кожен день перевіряйте насіння і вологість! Не можна допускати пересихання тканини, при необхідності зволожуйте матеріал. Якщо на насінні або тканині з’явилася цвіль, необхідно відразу промити їх в чистій воді і помістити в нову тканину і пакет. Взагалі для профілактики рекомендується кожен день промивати їх.

Відразу як тільки з’являться паростки, потрібно сіяти їх у відкритий грунт. Не варто чекати появи корінців. Однак якщо вони проросли, але немає можливості їх висадити в грунт (або погодні умови не дозволяють), то можна покласти їх також в пакеті в холодильник, проте не варто зловживати таким зберіганням, при першій можливості посійте їх.

Перед посівом уважно огляньте горошини. Висаджувати можна тільки проросле, здорове насіння. Всі непророслі горошинки, або екземпляри з ознаками гнилі, шкідників потрібно відбракувати.

Як підготувати місце і грядку

Підготовка грядки перед посадкою гороху у відкритий грунт проводиться в кілька етапів:

 1. перекопайте землю;
 2. видаліть кореневища всіх бур’янів;
 3. внесіть добрива (за потребою);
 4. розпушіть і розрівняйте землю.

Важлива особливість підготовки: не можна перед посадкою вносити багато добрив. В іншому випадку рослина буде нарощувати зелену масу, на шкоду врожаю (стручків утворюється мало).

Якщо земля досить родюча і на грядку раніше вносилися добрива, то можна відразу сіяти горох. Варто відзначити, що він сама може виробляти азот і накопичувати його на корінцях.Якщо земля недостатньо родюча, то можна на грядку внести невелику кількість добрив, наприклад, перегній або компост.

Як правильно посіяти горох

Отже, щоб посадка пройшла успішно, необхідно дочекатися найбільш оптимальних термінів, підготувати насіння (або нічого не робити, його також можна сіяти і сухим), вибрати ділянку, підготувати грядку і виконати посів.Правильно посадити насіння гороху у відкритий грунт допоможе наступна схема:

рясно полийте землю. Зачекайте, коли вода повністю вбереться.

зробіть борозенки для посіву. Відстань між борознами 50-60 сантиметрів (якщо розміри грядки не дозволяють, то мінімум 30 см). Глибина рядків залежить від землі, якщо земля важка, глиниста, то близько 3 см, якщо легка, піщана, то 5 см.

Якщо на грядці бідна земля, то насипте в борозенки тонкий шар компосту або перегною (близько 1 см). Але в такому випадку, борозенки повинні бути трохи глибші (на один см).

Зробіть посадку гороху в борозенки. Як вже було зазначено вище, глибина закладення залежить від типу грунту. Відстань між горошинками – 5 см.

засипте рядки грунтом і ущільніть землю рукою.

накрийте грядки покривним матеріалом (спанбондом або поліетиленовою плівкою). Укриття не тільки створить сприятливі парникові умови для появи сходів, але захистить горошинки від птахів.

Захист гороху від шкідників

Найнебезпечніший шкідник даної культури – горохова плодожерка. Метелики вилітають з кокона якраз в період цвітіння гороху, вони відкладають на листочках, квітках, стеблах або бобах свої яйця, які незабаром перетворюються в гусениці невеликих розмірів. Ці самі гусенички проникають всередину горошин, з’їдають їх зсередини, в результаті псують врожай.Захистити горох від горохової плодожерки можна народними засобами (також вони захищають від горохової попелиці).

Один з найефективніших – настій томатного бадилля, він ефективний через отруйну речовину соланін, який якраз і знаходиться в рослині. Для цього потрібно подрібнити 3 кілограми листя і пагонів помідорів змішати з 10 літрами води.

Настоюйте суміш близько чотирьох годин, а потім поставте суміш в каструлі на повільний вогонь на 30 хвилин. Після цього процідіть розчин і змішайте з водою в співвідношенні 1 до 4. Цим розчином потрібно обприскати рослини, але тільки в похмуру погоду або ввечері, коли сонце не активне.

Також можна провести обприскування часниковим настоєм. Роздушіть 20 грам часнику в часничниці, залийте 10 літрами води, залиште на 24 години. Після процідіть і обприскайте розчином рослини.

Як і коли збирати урожай гороху, зберігати його

Врожай гороху дозріває досить швидко, приблизно через 14-28 днів після початку цвітіння, а цвісти він починає через 1-2 місяці після посіву.

При цьому нижні стручки дозрівають раніше верхніх. Збирати стручки слід кожен два-три дні. Своєчасний і регулярний збір врожаю в цілому підвищує врожайність. При затримці збору врожаю горошини стануть більш твердими і грубими, а також сповільнитися дозрівання інших стручків.

Зберігати урожай гороху в домашніх умовах можна трьома способами:

 • консервувати;
 • заморозивши;
 • висушити (зберігати рекомендується в закритій тарі зі скла в темному місці).

При цьому відправити на зберігання їх потрібно відразу після збору врожаю (буквально в перші кілька годин), таким чином вони не втратять смакові якості. Зрозуміло, це не стосується сушки горошин.

Якщо вас цікавить самостійний збір насіння для посіву в наступному сезоні, то необхідно почекати, коли стручки стануть жовтими, засохнуть. Після цього потрібно підрізати кущ під корінь і підвісити до повного дозрівання в кімнаті з хорошою вентиляцією. Горошини будуть зберігати схожість два роки.

Навіть після збору врожаю рослина здатна принести користь: бадилля гороху можна відправити в компостну купу.